ZGODOVINA USTANOVITVE OBMOČNEGA ZDRUŽENJA VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO SLOVENSKE KONJICE
Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Slovenske Konjice je bilo ustanovljeno leta 1996.
Ustanovni zbor OZVVS je bil 21. junija 1996 v upravni stavbi Konus v Slovenskih Konjicah.
Ustanovnega zbora pa so se poleg približno 20 članov udeležili tudi nekateri pomembni gosti in sicer: predsednik PZVVS za zahodno Štajersko polkovnik Štefan Šemrov, podpredsednik izvršnega sveta občine Slovenske Konjice Stane Frim in prvi predsednik ZVVS polkovnik Srečko Lisjak.
Ustanovni zbor je vodilo delovno predsedstvo s predsednikom Božom Punčuhom na čelu.
Ustanovni zbor je pripravil iniciativni odbor za ustanovitev OZ ZVVS Slovenske Konjice , ki mu je predsedoval Tone Kolar, ki je bil na ustanovnem zboru izvoljen za prvega predsednika OZVVS. Člani iniciativnega odbora in hkrati člani prvega predsedstva OZVVS pa so bili: Božo Punčuh, Boris Podvršnik, Janez Fink, Slavko Groleger, Jože Košir, Jože Kotnik, Jože Kuzman, Peter Mlakar, Danijel Oplotnik, Alojz Pačnik, Jože Sevšek, Milan Sojč, Rajko Sojč in Vojko Vodovnik.
Leta 1997 je bil za predsednika OZZVVS izvoljen Božo Punčuh. Za Božom je krmilo OZ VVS prevzel Ivan Pavlič, za Ivanom pa Beno Macuh, ki OZVVS vodi še sedaj.
Začetno obdobje delovanja OZVVS je bilo prežeto z iskanjem novih poti, snovanjem bodoče organiziranosti in oblikovanjem vsebin dela.
Prva aktivnost je bila pridobivanje novih članov s statusom veterana , predvsem pripadnikov TO, torej tistih, ki smo leta 1991 z orožjem branili mlado državo pred agresijo JLA.
Naša osnovna dejavnost je bila usmerjena k ohranjanju skupne zavesti in enotnost, ki nas je združevala pri najpomembnejšem dogodku v zgodovini Slovencev, to je naši osamosvojitvi, da se bodo tudi naši zanamci zavedali kako pomembno dejanje smo naredili takrat, ko smo obranili mlado državo pred vojaško agresijo vojske nekdanje skupne države, ki je z ustanovitvijo samostojne Slovenije postala sovražna vojska tuje države.
Eden najpomembnejših projektov, ki smo jih uspešno izvedli pod vodstvom predsednika Ivana Pavliča je bilo odkritje spominskih plošč na domačijah, katere so leta 1990 hranile in varovale oborožitev TO, takratne milice, sekretariata za LO in manevrske strukture narodne zaščite. Spominske plošče je prejelo 21 domačij na območju nekdanje občine Slovenske Konjice.
———————————————————————————————————————————————————————————————————-
O B M O Č N O Z D R U Ž E N J E V E T E R A N O V V O J N E Z A S L O V E N I J O S L O V E N S K E K O N J I C E – OZVVS (občin SLOV. KONJICE , ZREČE, VITANJE)
Od 17. MAJA 1990 do 26. OKTOBRA 1991
Z opisovanjem, osvetljevanjem in obeleževanjem dogodkov in dogajanj konec 80. In posebej v letih 1990 in 1991 želimo umestiti občino SLOV. KONJICE , ZREČE in VITANJE v zgodovino , kot eno tistih občin, katerih občani so dali pomemben prispevek k nastanku samostojne in neodvisne Republike Slovenije.
OBMOČNO Z DRUŽENJE VETERANOV VOJNE ZA SLOVENIJO Slovenske Konjice (OZVVS Slovenske Konjice)
Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Slovenske Konjice združuje tiste udeleženke in udeležence priprav na vojno za Slovenijo, kateri so NE GLEDE na njihova POLITIČNA in SVETOVNO NAZORSKA prepričanja aktivno sodelovali v pripravah na vojno oziroma neposrednih obrambnih aktivnostih v vojni za ohranitev samostojne in neodvisne Republike Slovenije v obdobju od 17. Maja 1990 do 26. Oktobra 1991 in deluje na geografskem področju občin SLOV. KONJICE , ZREČE in VITANJE.
V OZVVS Slov. Konjice je vključeno 417 članov vseh treh občin od nekaj majn od tisoč, kateri imajo pravico do pridobitve statusa veterana vojne za Slovenijo.
OZVVS Slov. Konjice je bilo ustanovljeno v mesecu JUNIJU 1996 in smo člani ZVVS (zveze vojnih veteranov za Slovenijo ), ter smo organizacijsko umeščeni v POKRAJINSKI ODBOR ZAHODNO ŠTAJERSKE POKRAJINE .
Vezano na osamosvojitvena dogajanja na našem širšem geografskem področju je potrebno posebej izpostaviti, da je 17. MAJA 1990 v prostorih teritorialne obrambe Slov. Konjice, skupina 27. najodgovornejših starešin stalne in rezervne sestave takratne TO podpisala listino: OROŽJA NE PREDAMO v skladišča takratne Jugoslovanske ljudske obrambe. Odbor za splošno ljudsko obrambo in družbena samozaščita pri takratni Skupščini občine Slov. Konjice pa je takšno odločitev podprl.
Na osnovi tega dogodka in izvršenega akta spada občina SLOV. KONJICE med 16. Slovenskih občin, katere orožja NISO oddale. Orožje pa je bilo s pomočjo teritorialcev skrito pri naših občanih in delovnih organizacijah (Kostroj, Konus, Comet).
———————————————————————————————————————————————————————————————————